Cevap: 

Değerli Kardeşimiz

Proteinler, aminoasitlerden meydana gelir. Amino asitler de; karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomlarının teşkil ettiği bir yapıdır. En küçük bir protein en az üç yüz amino asitten meydana gelmiştir. Yani, proteinler çok büyük moleküllerdir. Her canlının kendine has proteinleri vardır. Amino asitlerden istenen bir proteinin meydana gelme şansı, binlerce ihtimalden bir ihtimaldir. Bunların kendiliğinden, tesadüfen veya tabiatın eseri olarak meydana gelme şansı yoktur. İstenen tipte bir proteinin teşekkülü için mutlaka bir yaratıcı gereklidir.

Hayat sahibi bu tip proteinlerin, sentetik olarak üretilmesi mümkün müdür?

İçerisinde muhtelif meyve ağaçları olan bir bahçenin fotoğrafını çekerek, bunu bilgisayara yükleyip bir halının üzerine dokumak mümkündür. Siz bu resimle, bir bakıma bahçenin şekil ve resim boyutundaki şifresini çözümleyip bilgisayara yüklemiş oldunuz. Halının her bir atkı ipini bir protein gibi kabul edebilirsiniz. O iplerin de temel yapısı, tıpkı proteinlerde olduğu gibi, atomlardır. Bilgisayara yüklediğiniz bahçe fotoğrafıyla birlikte bir halının dokuma programına vereceğiniz bir emirle halı dokunacaktır.

Halının üzerinde atkı ipleriyle dokunan ağaç ve meyveler bir bakıma sentetik, bahçenin içerisindeki ağaç ve meyveler ise gerçek hayat sahibi varlıklardır.

Bu misalle, gerçek bir proteinle sentetik bir proteini kıyas edebilirsiniz. Organik proteinlerin şifresini çözümleyip sentetik olarak yapılıp yapılamayacağı denenebilir. Bunun itiraz edilecek bir tarafı yoktur.

Burada gözden kaçırılmaması gereken; halının kendiliğinden veya tesadüf eseri dokunamayacağıdır. Yani, halıyı programlayıp dokuyan mutlaka birisi vardır. Bu programı yapıp halıyı dokuyan; ilim, irade ve kuvvet sahibi olmalıdır. İlim de; hayatın, görmenin ve işitme ile aklın bulunmasını gerektirir.
İşte nasıl ki bir halının dokunması ilim, irade ve kudret sahibi birini gerektiriyorsa, hakiki ve hayat sahibi olan gerçek bahçeyi de, tıpkı halı gibi, bir programlayıp dokuyan olmalıdır.
Ateist felsefecilerle antlaşamadığımız nokta, onların insanın dokuduğu sentetik halının ustasını kabul edip, halı gibi olan hayat sahibi bahçenin ustasını kabul etmemeleridir.

Sağlıklı ve mantıklı düşünmeyi Allah bizlerden esirgemesin, âmin.

Selam ve Dua ile..

Prof.Dr.Adem TATLI

Paylaşma linkleri