Cevap: 

Değerli Kardeşimiz

Bu mevzuya iyi bakarız. Bilimde önceden bir konu hakkında tahmin yapılabilir. Ama deney yaparsınız. Bu deney sizin önceki tahmininizi doğrulayabilir de, yanlışlayabilir de. Bunun tartışılacak bir yanı olmadığı kanaatindeyim.

Behe, biyolojik yapıların çok karışık ve birbirine bağlı olduğunu, her birisinin çok ince ve hassas hesaplara dayanan prensiplerle hareket ettiğini, dolayısıyla böyle yapıların da mutlaka bir planlayıcı ve yaratıcının eseri olması lazım geldiğini ileri sürdü. Ateistler ise, biyolojik yapıların Behe’nin ileri sürdüğü gibi karışık olmadığını ve dolayısıyla bir yaratıcılarının bulunmadığını iddia ediyorlar ve kendilerine göre bu iddialarını doğrulayacak bazı değerlendirmeleri gündeme getiriyorlar.

Behe’nin hatası, yaratıcının varlığını gerektiren delilleri yeterli olarak ortaya koyamamasından kaynaklanıyor. Zahirde plansız gibi görünen, ya da ince planlarına vakıf olunamayan ve kabaca belirlenen varlıkların bir yaratıcısı yok mu? Elbette var. Behe’nin şöyle demesi gerekirdi; bir eser varsa, mutlaka bir ustası olacaktır. Dolayısıyla atomun da, elektronun da, protonun da nötronun da bir yaratıcısı mutlaka vardır. KâinattaAllah’ın ilim, irade ve kudretini haricinde hiçbir varlık yoktur.

Selam ve Dua ile..

Prof.Dr.Adem Tatlı

Paylaşma linkleri