Cevap: 

Değerli Kardeşimiz
 

Güvercinlerin takla atması bir davranıştır. Bir başka ifade ile onların hayat tarzının bir parçasıdır. Hayvanlar, dünyaya geldikleri zaman, hayatlarının gereği olan bir takım davranış alışkanlıklarını beraberlerinde getirirler. Yani, onlar için gerekli olan davranış şekillerini öğrenmiş olarak gönderilirler veya onlara ilham edilir. Mesela yuva yapımı, beslenme tarzlarıyla ilgili davranışlar, üreme davranışları, ya da hayatta kalma davranışları gibi.

Bütün bu davranışlar yavrularına geçtiğine göre, demek ki onların genetik yapılarında bu davranış şekilleri vardır. Yoksa yavrularına nasıl geçecek?

Bazı hayvanlar içerisinde sınırlı olarak sonradan kazınılan davranışlar da vardır. Mesela güvercinler, eğitilerek postacılık görevinde kullanılabilir. Aslında sonradan kazandırılan bu davranışlar da potansiyel olarak onların genlerinde vardır. Bir tavuğa böyle bir davranış alışkanlığı niçin kazandırılamıyor? Çünkü onların genetik yapılarında böyle bir potansiyel davranış yoktur.

Aynı şekilde köpeklerde de, sonradan kazandırılan bir takım davranış alışkanlıkları vardır.

Sonuç olarak, hayvanların davranış şekillerini ikiye ayırmak mümkündür. Bir kısım davranışları doğrudan getirirler. Kuzunun dünyaya emme ihtiyacına göre planlanmış olarak gönderildiğini, civcivin bulgur tanesini yiyecek tarzda, yuvadaki kuş yavrusunun da annesinin midesinden çıkanlara göre hazırlandığını anlıyoruz.

Bir de, bazı hayvanlarda sonradan kazandırılan alışkanlıklar var. Bütün bunlar hayvanların genetik yapılarında planlanmış ve programlanmış olarak mevcuttur ve bu davranış şekilleri yavrularına aktarılır.

Selam ve Dua ile..

Prof.Dr.Adem Tatlı

Paylaşma linkleri