Cevap: 

Değerli Kardeşimiz
 

Bilindiği gibi canlılar âleminde iki tip üreme söz konusudur. Birisi eşeyli, diğeri eşeysiz. Eşeysiz üremede bir fert, bir şekilde bölünür veya çoğalır, iki fert olur. Patatesin çoğalması böyledir. Bunlarda değişik kombinasyonlar, yani birbirinin alternatifi farklı karakterler görülmez. Dolayısıyla çeşitlenme olmaz.

Halbuki eşeyli üreme böyle değildir. Orada hem anneden gelen karakterler ve hem de baba soyundan gelen karakterlerin kombinasyonu söz konusudur. Mesela, anneden gelen boy uzunluğunda çok değişik karakterler vardır. Yani, dişinin annesi ve babasından aldığı, onun da anne ve babasından gelen çok değişik boy karakterleri söz konusudur. Aynı özellikler baba tarafından da gelmektedir. Dolayısıyla eşeyli üremede her karakter için çok farklı kombinasyonlar mümkündür. Böyle çok alternatifli yapılar, elbette bulunulan çevreye en uygun olanlarını da ortaya çıkaracaktır.

Bunun evrimle değil, canlının yaratılışı ile ilgisi vardır. Allah, her bir varlığa çok farklı istidat ve kabiliyetler ve farklı çevre şartlarına uyum göstererek hayatını devam ettirecek özellikleri vermiştir. Canlıların çoğalmasında eşeyli üreme kanununu koyarak, her karakter bakımından çok çeşitli ve farklı kombinasyonlara imkân tanımıştır.


Selam ve Dua ile..

Prof.Dr.Adem Tatlı

Paylaşma linkleri