Cevap: 

Değerli Kardeşimiz

Bizlerin çok büyük idaresi müşkül zannettiğimiz kainat elbette Cenabı Hak için idaresi gayet kolay bir hane gibidir.Cenabı Hakkın kudretine göre herşeyi yapmak birşeyi yapmak gibi kolaydır.

Bundan dolayı Cenabı Hak kainata nisbeten bir nokta kadar olan galaksimizide koca bir kainat kadar kolay halkeder ve idare eder.Bizler gözümünün gördüğü şu kainatta hiçbir inzitamsızlık bulamadığımız gibi, herşeyde bir hikmet buluyoruz.Hiçbir abes iş yapılmamış görüyoruz.Dünyanın galakside ki konumu, atmosferdeki hareketler, hayvanlar arasında ki nizam ve denge, bir çiçekten ta Güneşe kadar heryerde bir intizam bir ölçü biçilmiş.

Dolayısıyla her fiilin bir faili olduğu gibi, nerede bir nizam ve intizam bulunsa elbette orada bir idare edici hikmetle takdir edici bulunması lazım gelir..

Bugün bilimin ilerlemesiyle birlikte atom ve atom altı dünya ve kuantum fiziği alanında ki gelişmeler bizlerin bu intizam ve nizamı daha iyi görmemize ve anlamamıza sebep oldu.Gördük ki sadece galaksimizde değil basit bir maddeden yaratılmış şu kainatın her yerinde bulunan o basit maddelerde bile şu kainatta ki düzenden geri kalmayacak bir düzen ve hikmet var.Elbette bu maddelerin işlediği ve bu fizik kurallarının geçerli olduğu her yerde kısacası kainatı heryerinde bir nizam bir mükemmeliyet bulunur.

Farzı muhal olarak başka galaksilerde mükemmel olmayan bir intizamın bulunmamasını hayal etmek ve buna itikadını bina etmek elbette akıllıca bir hüküm olmaz.Zira gözümüzün önünde ki maddelerde bulunan nizam ve intizam o maddelerin bulunduğu yerlerde ki nizam ve intizama delildir.

Selam ve dua ile..

 

Paylaşma linkleri